2010-03-29

Surowe zmiany dla młodych kierowców i wielbicieli quadów

Rząd przyjął nowy projekt Ministerstwa Infrastruktury. Ustawa jest bardzo restrykcyjna dla młodych kierowców i wielbicieli quadów, zyskają zaś na zmianach doświadczeni kierowcy.

Według zaakceptowanego projektu osoba, która uzyskała prawo jazdy będzie musiała bardzo uważać, by nie popełnić dwóch wykroczeń w ciągu roku, ponieważ zostanie wtedy skierowana na kurs doszkalający. Jeśli świeżo upieczony kierowca będzie nieostrożny i popełni trzecie wykroczenie, straci dokument i znów będzie musiał przejść kurs i egzamin uprawniający do prowadzenia pojazdów. Młodym kierowcom nie będzie można także zaoferować stanowiska kierowcy zawodowego w ciągu 12 miesięcy od otrzymania prawa jazdy.

Nowością są także wymogi posiadania kategorii AM dla kierowców quadów i motorowerów. O uprawnienia będą mogli starać się dopiero 14-latkowie. Prawo jazdy uprawniające do kierowania motocyklami o mocy większej niż 50 km będą zaś mogli zdobyć dopiero 24-latkowie.

Doświadczeni kierowcy będą traktowani łagodniej, według nowych przepisów. Jeśli po raz pierwszy uzbierają 24 punkty karne za wykroczenia drogowe nie stracą prawa jazdy, ale będą zmuszeni do przejścia płatnego kursu reedukacyjnego. Po zaliczonym kursie o bezpieczeństwie drogowym rozpoczną pięcioletni okres próbny, w ciągu którego nie będą mogli przekroczyć 24 punktów karnych, by nie stracić prawa jazdy.

Ustawa bez poprawek trafiła już do Sejmu. Rząd zapowiada, że wejdzie ona w życie jeszcze w tym roku.

Źródło: "Metro"
egn

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe "TEST" Wanda i Krzysztof Wojnicz-Sianożęccy
Mazowiecka 3/37, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
tel. (022) 638-99-11

"AUTOTEST" Sp. z o.o.
Słonki 54, 34-300 Żywiec
tel. (033) 861-02-40

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli