2010-01-07

Własna stacja kontroli pojazdów?

Wiele osób uważa, że własna stacja diagnostyczna to sposób na dobry interes. Czy trudno ją założyć, czy trudniej na niej zarobić? I czy każdy może to sprawdzić?

Rozmawialiśmy z Kazimierzem Zbylutem, prezesem Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów i już wiemy, czy chcielibyśmy założyć własną stację kontroli pojazdów. Zapraszamy do poznania wymagań, z którymi muszą liczyć się przedsiębiorcy i dokumentów, do których powinni się stosować.

Czy każdy może otworzyć stację kontroli pojazdów?

Każdy, pod warunkiem, że spełnia warunki wykonywania tej działalności. Głównymi warunkami jest oczywiście wyposażenie lokalowe i kontrolno-pomiarowe. Przepisy ustalają dokładnie, jaką aparaturę powinna posiadać stacja kontroli pojazdów - w przypadku dużych SKP przedsiębiorca musi być przygotowany na wydatek 1 mln zł, zaś w mniejszych stacjach odpowiednia aparatura kosztuje ok. 600-700 tys. zł. Wobec tego każdy, kto planuje otworzyć taką działalność powinien posiadać także odpowiednie możliwości finansowe, dostosowane do typu stacji diagnostycznej, jaką chciałby otworzyć.

Poza pieniędzmi przydadzą się także wysoko wykwalifikowani fachowcy. Sam właściciel stacji diagnostycznej może być tylko przedsiębiorcą, ale powinien zatrudnić uprawnionych diagnostów, którzy nie byli karani za przestępstwa polegające na fałszowaniu dokumentów. Oczywiście siedziba firmy powinna znajdować się na terenie rzeczpospolitej.

Gdy już przedsiębiorca spełni wymagania może otworzyć własną stację diagnostyczną?

Jeszcze nie. Spełnienie warunków techniczno-organizacyjnych jest konieczne, by powiadomić starostę o planowanej działalności. Po przesłaniu tych informacji zaczyna się wypełnianie formalności związanych z otwieraniem tej działalności gospodarczej. Po zebraniu wszystkich dokumentów można dopiero rozpocząć działalność.

Chciałbym też przy okazji zwrócić uwagę na to, by osoby zainteresowane takim typem działalności dobrze zbadały rynek. W Polsce jest aż 3,5 tys. stacji kontroli pojazdów. Nadmiar SKP i duże zagęszczenie w niektórych regionach źle wpływa na obroty poszczególnych jednostek. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów bardzo często otrzymuje informacje o problemach finansowych stacji, wynikających ze zbyt dużej konkurencji.

Czy urządzenia do przeprowadzania kontroli pojazdów może nabyć każdy?

To urządzenia posiadające odpowiednie certyfikaty, a co z tego wynika - bardzo kosztowne. Dla większości warsztatów niedostępne ze względu na zaporę cenową. Stacje naprawcze mogą korzystać z dowolnych maszyn i narzędzi, zaś stacje diagnostyczne mają nakaz korzystania z urządzeń sprawdzonych.

Czy własna stacja kontroli pojazdów to dochodowy interes?

Koszty badań technicznych ustalane są przez Ministerstwo Infrastruktury (Dz. U. 223 poz. 22 61 2004 r.), więc nie da się porównać prowadzenia stacji kontroli pojazdów do działalności wolnorynkowej. Niestety tabela opłat nie została zmieniona od 5 lat, co oznacza, że nie uwzględnia wzrostu kosztów związanych z prowadzeniem stacji i utrzymywaniem wyposażenia.

Badanie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego to czynność wykonywana w imieniu prawa. Właścicieli SKP obowiązuje stosowanie się do przepisów i tabeli opłat narzuconej przez resort. I chociaż pojawiają się doniesienia o nieetycznych manipulacjach cenami należy pamiętać, że są one niezgodne z prawem.

E. G. Neuman

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:
 2010-09-08 23:12:39 Jan@jan.pl
Od stycznia przegląd techniczny 500zł (4x więcej !), dowód rejestracyjny 100zł (x2), tablice 160zł (x2). Czy musimy się na to zgadzać ???

Polecane stacje:

Auto-Bazar S.C.
Beneta 12, 26-600 Radom
tel. (048) 344-20-33

"TANKPOL" R.Mosio i Wspólnicy S.J.
Piłsudskiego 54, 33-230 Szczucin
tel. (014) 644-01-20

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli