2009-11-09

Zmiana kół, nie tylko sezonowa!

Nadszedł czas na zmianę kół w samochodzie, ale zmiana może nam się przytrafić nie tylko w zależności od sezonu. Na zmianę trzeba być zawsze przygotowanym i wiedzieć, jak sobie poradzić także w przypadku przebicia opony.

Nadszedł czas na zmianę kół w samochodzie, ale zmiana może nam się przytrafić nie tylko w zależności od sezonu. Na zmianę trzeba być zawsze przygotowanym i wiedzieć, jak sobie poradzić także w przypadku przebicia opony. Zmiana koła wydaje się rzeczą prostą, ale wielu kierowców często zapomina o podstawach. Przypominamy zatem, razem z Piotrem Solachem, pracownikiem warsztatu wulkanizacyjnego, o najważniejszych szczegółach dotyczących wymiany kół w samochodzie.

Co należy zrobić przed przystąpieniem do zmiany koła w samochodzie?

Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć samochód. Jeśli nie mamy założonych opon runflat, czyli ze wzmocnionymi ściankami bocznymi, które umożliwiają dłuższą jazdę na przebitej oponie, będziemy zmuszeni do zaprzestania dalszej podróży i zatrzymania pojazdu na poboczu drogi.

Po zatrzymaniu należy pamiętać o włączeniu świateł awaryjnych i umieszczeniu trójkąta w odpowiedniej odległości za pojazdem, a następnie sprawdzić czy mamy wszystko, co będzie nam potrzebne do zmiany koła. Do obowiązkowego zestawu należą: koło dojazdowe, lewarek i klucz popularnie zwany "krzyżakiem". Jeśli oczywiście brakuje któregoś z podstawowych elementów - nie ma wyboru - należy zadzwonić po pomoc drogową.

Kierowcy powinni unikać podejmowania prób dojechania do warsztatu lub garażu na przebitej oponie za wszelką cenę. To może spowodować, że będą zmuszeni do poniesienia kosztów większych, niż holowanie - zniszczą oponę, felgę, mogą nawet doprowadzić do zniszczenia zawieszenia pojazdu.

O jakich czynnościach należy pamiętać podczas zmiany koła? O czym kierowcy zapominają?

Zanim przystąpimy do wymiany koła należy zadbać o to, by zarówno samochód, jak i podnośnik został umieszczony na stabilnym, twardym podłożu. W aucie należy wrzucić bieg i zaciągnąć hamulec ręczny. Następnie należy poluzować śruby mocujące koło i dopiero wówczas podnieść samochód za pomocą lewarka.

Kierowcy często zapominają także o zmianie koła dojazdowego po dotarciu na miejsce. To koło jest nieco mniejsze, niż pozostałe i powoduje wzrost spalania i zużycia pozostałych opon, oraz ogromny problem w przypadku awarii kolejnej opony. Warto zatem, zaraz po zmianie koła, udać się do wulkanizatora, by naprawił przebitą oponę, którą umieścimy od razu na właściwym miejscu.

Czy zmiana kół z letnich na zimowe bardzo się różni? Czy koniecznie należy przeprowadzać ją w warsztacie?

Zasadniczo zmiana opon letnich na zimowe lub zimowych na letnie odbywa się w podobny sposób. Zasady postępowania są te same. Różnice zaczynają się w przypadku zmiany felg - jeśli zimą i latem stosujemy te same felgi, to musimy posiadać klucz z odpowiednią końcówką, która umożliwi nam zmianę felg w kołach letnich i zamocowanie ich w zimowych. A nawet jeśli posiadamy odpowiednie narzędzie, po takiej zmianie musimy odwiedzić wyspecjalizowany warsztat, w którym mechanicy wyważą koło i zamontują ciężarki w odpowiednich miejscach. Tego niestety nie można wykonać samodzielnie.

Z jakimi kosztami należy się liczyć, jeśli postanowimy zmienić koła w warsztacie?

Wiele oczywiście zależy od warsztatu, ale ceny będą wahały się także w zależności od rodzaju felg, jakie będą montowane przy kole. W przypadku felg aluminiowych należy liczyć się z kwotą 60-70 zł, a w przypadku obręczy stalowych między 40-50 zł.

Muszę przypomnieć także o tym, że warto wymieniać ogumienie w samochodzie na odpowiednie dla danego sezonu. Kierowcy w kraju często o tym zapominają, a przecież dobrze dobrana opona to podstawa bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

EGNeuman

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Zakład Naprawczo-Diagnostyczny
Sandomierska, 37-420 Rudnik
tel. (015) 876-10-91

AUDI CENTRUM WROCŁAW Sp. z o.o.
Karkonoska 47, 53-015 Wrocław
tel. (071) 332-91-55

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli