2012-02-02

Diesel coraz mniej poszukiwany

Rynek samochodów używanych błyskawicznie zareagował na rekordowo wysokie ceny oleju napędowego. Analiza ogłoszeń serwisu otoMoto.pl wyraźnie pokazuje, że coraz mniej osób szuka samochodów z silnikiem Diesla.

Rynek pozbywa się Diesli

Ceny paliw rosną w dawno niespotykanym tempie. Podwyżki dotknęły szczególnie mocno kierowców aut napędzanych olejem napędowym, którego cena w ciągu roku wzrosła o prawie 20%, z poziomu 5 do niemal 6 zł za litr. Jak ta zmiana przełożyła się na rynek samochodów używanych, komentuje Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych grupy Allegro, w tym serwisu otoMoto.pl lidera polskiego rynku ogłoszeń motoryzacyjnych.

'Typową reakcją rynku jest zwiększona podaż pojazdów, na które popyt może zacząć spadać. W lipcu 2011 samochody z silnikami Diesla stanowiły 49% wszystkich ogłoszeń, pod koniec grudnia już 52%. Sprzedający obawiają się, że takie auta będzie w przyszłości trudniej sprzedać, stąd wzrost ilości tego rodzaju ofert' - mówi Świć.

Mniej osób szuka samochodów 'na ropę'

Podczas, gdy samochody z silnikami wysokoprężnymi stanowią coraz większy udział wszystkich ogłoszeń na otoMoto.pl, coraz mniej osób szuka takich aut. Ten trend ilustrują statystyki z zeszłego roku, pokazujące ile osób zaznaczyło opcję wyświetlania wyłącznie oferty tzw. 'Diesli'. Od stycznia do września wskaźniki wyszukiwania aut zasilanych olejem napędowym utrzymywały się na podobnym poziomie wynoszącym około 37%. Od września do grudnia 2011 widać wyraźny spadek zainteresowania tymi pojazdami: z 38 na 28%.

'W ostatnich latach wielu kierowców wybierało auta z silnikami Diesla licząc na niskie koszty eksploatacji. Gdy pod koniec zeszłego roku cena oleju napędowego biła kolejne rekordy i to jeszcze przed wprowadzeniem wyższej akcyzy na to paliwo, zainteresowanie samochodami typu TDI, dCi i wieloma podobnymi było najniższe od ponad roku' - podsumowuje Marcin Świć.

'Diesel' trzyma cenę

Mimo, że w ciągu ostatniego kwartału zainteresowanie 'Dieslami' spada, wartość tych aut utrzymuje się na wysokim poziomie. W ciągu roku znacznie bardziej staniały samochody benzynowe. We wrześniu 2011 roku nastąpił gwałtowny spadek średniej ceny samochodów zasilanych LPG: w ciągu 30 dni pikowała ona z 25 do 10 tys. zł.

'Mimo tych danych, wciąż jest jeszcze za wcześnie, by kategorycznie stwierdzić, że 'Diesle' nie staniały. Olej napędowy nadal drożeje, więc ich średnia wartość może jeszcze spaść w ciągu dwóch-trzech najbliższych miesięcy. Znaczny spadek średnich cen samochodów na gaz nie oznacza, że tanieją poszczególne modele. Ponieważ w ubiegłym roku benzyna także bardzo podrożała, zaczęto montować instalacje LPG do starszych samochodów, co przełożyło się na wysyp tańszych ofert' - komentuje Marcin Świć.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

MOTOZBYT. Kruk & Lasota Sp. J.
Targowa 22, 90-042 Łódź
tel. (042) 674-76-12

Okręgowa stacja kontroli pojazdów
Częstochowska 102, 05-480 Otwock Mały
tel. (022) 795-08-88

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli