2011-04-27

Samochody ekologiczne

W ostatnich latach niemal każda firma motoryzacyjna wprowadziła gamę pojazdów spalinowych, które charakteryzują się mniejszym zużyciem paliwa i niższą emisją dwutlenku węgla. Producenci mają bardzo wiele pomysłów na bardziej ekologiczne samochody, a każdy z nich stara się określić takie wersje zgrabną i dźwięczną nazwą. Pełna charakterystyka samochodów eko została opublikowana w kwietniowym numerze magazynu FLEET.

Poprawianie ekologiczności samochodów jest czynione przez producentów na wielu polach. Niekiedy efekty osiąga się prostymi zabiegami, jednak większość z nich wymaga kosztownych prac i lat badań (jednostki turbodoładowane, systemy hybrydowe, napędy elektryczne etc.). Prostym zabiegiem jest zastosowanie opon o niższych oporach toczenia, a więc wyższym profilu. Niekiedy firmy idą w kierunku stosowania olejów i smarów o niższej lepkości, jak Fiat i Ford. Standardowym trickiem jest poprawa aerodynamiki pojazdów w wersji eco, głównie poprzez obniżenie zawieszenia. Normą jest obniżanie masy samochodów poprzez np. zastosowanie lżejszych siedzeń, ale i ograniczenie wyposażenia. Niekiedy przyjmuje to kuriozalne formy. W imię ekologii producenci potrafią wyjąć standardowe koło zapasowe i włożyć, znacznie lżejszy przecież, zestaw naprawczy. Korzyści może przynieść upowszechnienie stosowanie diod LED w oświetleniu oraz elektrycznych układów kierowniczych. Te ostatnie używają energię tylko w momencie skrętu, a klasyczne układy hydrauliczne cały czas. Znaczny wpływ na oszczędniejszą jazdę ma wydłużenie przełożeń skrzyni biegów.

Dużo kosztowniejszą drogą jest powszechne obecnie poprawianie efektywności jednostek napędowych. Jest to czynione poprzez wprowadzanie mniejszych silników, w których instalowane są systemy doładowania i np. systemy zmiennych faz rozrządu. Dziś, w celu obniżenia spalania i emisjo CO2 powszechnie zaczyna się stosować również systemy start-stop i układy odzyskiwania energii podczas hamowania.

Większość wymienionych rozwiązań w autach bardziej 'eko' spotykanych jest razem, bo dopiero w zestawie przynoszą one realne oszczędności paliwa i mniejszą emisję CO2. Producenci słusznie rachują, że na ekologicznych autach można również zarobić i za rozwiązania, które za kilka lat będą czymś oczywistym i standardowym, obecnie każą sobie dodatkowo płacić. Poza tym firmy motoryzacyjne, o czym dziś nie wspominają, będą po kilku latach eksploatacji zbierać profity z droższej obsługi ekologicznych aut.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Firma Handlowo-Usługowa "Węglobud" Tadeusz Nieroda
Węglowskiego 6, 39-120 Sędziszów Małopolski
tel. (017) 222-63-33

PPUH Auto-Mark S.C.
Wiśniowa 1, 98-330 Pajęczno
tel. (034) 311-10-09

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli