2011-02-16

Volkswagen najpopularniejszy w 2010 roku

Rynek samochodów używanych rośnie - przybywa ogłoszeń oraz osób poszukujących ciekawych ofert w Sieci. Jak wynika z raportu otoMoto.pl, w 2010 roku żadnej marce nie udało się przebić popularności braci z rodziny Volkswagena: Golfa i Passata. Modele te wystawiane były na sprzedaż najczęściej i cieszyły się największym zainteresowaniem wśród chętnych na zakup auta.

Rok 2010 serwis otoMoto.pl zakończył wynikiem ponad 6 mln ofert sprzedaży samochodów używanych. Daje to 13 proc. wzrost liczby opublikowanych ogłoszeń w porównaniu do 2009 roku. - To świetny wynik, który bardzo nas cieszy. Taki wzrost nie jest jednak zaskoczeniem. Bazując na kilkuletnim doświadczeniu zauważamy systematyczny i stabilny wzrost rynku aut używanych - komentuje Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. Najlepszymi miesiącami pod względem ruchu w serwisie były marzec i kwiecień. Odnotowano w tym czasie największą liczbę ogłoszeń oraz kilkukrotnie większe zainteresowanie kupnem samochodu w porównaniu do pozostałych miesięcy. Kolejne, jednak już znacznie mniejsze ożywienie, zarówno wśród sprzedających, jak i kupujących, miało miejsce w październiku i listopadzie. - W skali roku branża obrotu pojazdami wykazuje dwie fazy wzmożonego ruchu. Jest to wczesna wiosna, kiedy rynek ożywia się po zimowym przestoju oraz jesień - okres powakacyjny, ale jeszcze przedświąteczny. Są to naturalne trendy rynkowe - wyjaśnia Marcin Świć.

Volkswagen to zdecydowanie samochód numer jeden roku 2010 - zajął pierwszą pozycję w rankingu najczęściej sprzedawanych i szukanych przez użytkowników marek. Najbardziej popularne modele z tej rodziny to niezmiennie Golf i Passat. W czołówce modeli najczęściej wystawianych na sprzedaż znalazły się ponadto, popularne także wśród kupujących, Ople: Astra i Vectra. Często poszukiwane przez użytkowników było Audi A4, jednak zainteresowanie tym modelem było niemal trzy razy mniejsze niż Volkswagenami.

Top 5 otoMoto.pl 2010

Najczęściej wyszukiwane przez użytkowników
1. Volkswagen Golf
2. Volkswagen Passat
3. Audi A4
4. Opel Astra
5. Audi A6

Najczęściej wystawiane na sprzedaż
1. Volkswagen Golf
2. Volkswagen Passat
3. Opel Astra
4. Opel Vectra
5. Audi A4

Marki luksusowe najczęściej wystawiane na sprzedaż
1. Ferrari
2. Maserati
3. Lamborghini
4. Aston Martin
5. Bentley

W segmencie aut luksusowych, najczęściej wystawiane na sprzedaż w 2010 roku były legendarne włoskie marki sportowe - Maserati i Ferrari. - Co prawda ekskluzywne samochody stanowią wciąż niewielki procent oferowanych w serwisie otoMoto.pl pojazdów, ale obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania pojazdami z wyższej półki - zauważa Marcin Świć. Ze statystyk serwisu otoMoto.pl wynika, że wśród aut tej klasy, największą popularnością cieszy się Ferrari. Poszukiwane było przez użytkowników dwa razy częściej niż inne legendarne marki sportowe - Maserati, Lamborghini czy Aston Martin.

Według danych serwisu otoMoto.pl, w ubiegłym roku największy ruch zaobserwowano na śląskim i wielkopolskim rynku samochodów używanych. Z tych regionów Polski pochodziła największa ilość ofert sprzedaży aut, a także użytkowników zainteresowanych kupnem samochodu.

Polacy sprzedawali najczęściej stare samochody - średnia wieku 5 najczęściej wystawianych w serwisie otoMoto.pl roczników to aż 11 lat. Wśród Volkswagenów, popularne były modele wyprodukowane w 1998 roku. Ten rocznik Passata można było kupić średnio za nieco ponad 12 tys. zł, czyli taniej od Golfa o około 4,5 tys. zł. Poszukujący Opla Astry największy wybór mieli wśród roczników 1999 i 2001. Średnia cena tych modeli była zbliżona i wyniosła około 12 tys. zł. Najbardziej wysłużone, 15-letnie pojazdy przeważały wśród ofert sprzedaży Audi A4 - roczniki te wyceniane były średnio na niecałe 9 tys. zł. Największą podaż w 2010 roku odnotował natomiast Volkswagen Golf z 2006 roku - chętni do zakupu tego rocznika musieli liczyć się z wydatkiem w wysokości średnio 40 tys. zł.

Użytkownicy serwisu otoMoto.pl szukali w większości samochodów zasilanych olejem napędowym. - Odnotowaliśmy ponad 1,7 mln zapytań o oferty sprzedaży diesli - podaje Marcin Świć. - Zainteresowanie tymi autami było o 46 proc. większe niż pojazdami napędzanymi benzyną. Nowoczesne silniki diesla, pomimo że drogie w zakupie i serwisowaniu, mają dużą moc, dynamikę i są bardziej ekonomiczne. Samochody wyposażone w instalację LPG i CNG uplasowały się na trzecim miejscu pod kątem popularności.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Krakowie S.A.
Cystersów 15, 31-553 Kraków
tel. (012) 411-70-22

Stacja Kontroli Pojazdów Sp. z o.o.
Sobieskiego 79, 96-100 Skierniewice
tel. (046) 832-13-32

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli