2011-02-14

Weź dokument OC i saperkę

Zimą każdy problem z samochodem jest bardziej dokuczliwy i powoduje podwójny stres, więc jeśli zimowy wypoczynek organizujemy sobie sami i wybieramy się w podróż własnym autem, dobrze przygotujmy się na wypadek nieprzyjemnych niespodzianek na trasie. Koniecznie weźmy dokumenty, w tym ubezpieczenie, oraz obowiązkowe wyposażenie - różne w zależności od tego, gdzie się udajemy.

Udając się zimą w daleką podróż autem zawsze warto zabrać do bagażnika saperkę, wodoszczelne rękawiczki i ciepłą kurtkę, bo nie wiadomo czy nie będziemy musieli spędzić trochę (lub dużo) czasu na mrozie. Nie zapomnijmy także o kamizelce odblaskowej, wymaganej w dużej części państw europejskich. Dobrze jest wziąć ze sobą dobrą linę poliamidową o wytrzymałości rzędu 2 - 3 ton i długości nawet 20-40 metrów w razie wpadnięcia do rowu bądź w śniegową zaspę.

Poza tym musimy wyposażyć auto w obowiązkowe sprzęty. Wybierając się w góry za granicę warto sprawdzić, gdzie policja będzie wymagała od nas opon zimowych, a gdzie łańcuchów. W każdym bowiem kraju, obowiązkowe wyposażenie i dokumenty, którymi musimy się legitymować, są różne - mówi Wojciech Rabiej z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Poniżej prezentujemy zestawienie kilku państw, do których Polacy najchętniej wybierają się w góry i wymieniamy wymagane dokumenty oraz wyposażenie, które należy ze sobą zabrać.

Włochy
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie- kamizelka odblaskowa - opony zimowe - łańcuchy (na terenie Val d'Aoste obowiązkowo od 15.10 do 15.04) Dozwolone jest używanie opon typu Spike (z kolcami) w pojazdach do 3,5 t masy dopuszczalnej w okresie od 15.11 do 15.3 roku następnego. Dopuszczalna prędkość na oponach typu Spike to 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza terenem zabudowanym. W przypadku opon tego typu obowiązkiem jest, by wszystkie koła były w nie wyposażone. Poza tym koła osi tylnej muszą mieć chlapacze.

Czechy
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie - trójkąt ostrzegawczy - apteczka (w tym rękawiczki gumowe) - komplet zapasowych żarówek - opony zimowe (na wybranych trasach, gdzie nie można używać soli między 1.11 a 31.03)
Używać świateł przeciwmgielnych można wyłącznie w czasie mgły, silnego deszczu lub silnego opadu śniegu. W tym wypadku prędkość nie może przekraczać 50 km/godz., na autostradzie i drogach wyłącznie dla pojazdów motorowych 80 km/godz.

Słowacja
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie - trójkąt ostrzegawczy - apteczka - kamizelka odblaskowa (w kabinie auta) - komplet zapasowych żarówek - zapasowe bezpieczniki - podnośnik samochodowy - klucz do demontażu kół - linka holownicza - opony zimowe (od 15.11 do 15.03)

Francja
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie - trójkąt ostrzegawczy - apteczka - kamizelka odblaskowa (w kabinie auta) - komplet zapasowych żarówek - opony zimowe - łańcuchy (obowiązkowe, w przypadku gdy umieszczone są znaki nakazu ich używania; niestosowanie się do ww. znaków karane jest mandatami)

Austria
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie - trójkąt ostrzegawczy - apteczka - kamizelka odblaskowa - opony zimowe (między 1.11 a 15.04) - opony okolcowane dozwolone od 1.10 do 31.05 - łańcuchy

Niemcy
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie - trójkąt ostrzegawczy - apteczka (gumowe rękawiczki) - kamizelka odblaskowa - opony zimowe - łańcuchy (na terenach górskich)

Słowenia
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie - trójkąt ostrzegawczy - apteczka - kamizelka odblaskowa - komplet zapasowych żarówek - opony zimowe lub łańcuchy (od 15.11 do 15.03)

Szwajcaria
Wymagane dokumenty - dowód osobisty / paszport - prawo jazdy - ubezpieczenie OC
Obowiązkowe wyposażenie - trójkąt ostrzegawczy - opony zimowe - łańcuchy (na drogach, gdzie umieszczony jest odpowiedni znak) Opony kolcowe generalnie dozwolone w okresie od 1.11. do 30.04.

Pamiętajmy jednak nie tylko o obowiązkowym wyposażeniu. Równie ważne są dokumenty, czyli dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie. Warto mieć też ze sobą kartę ubezpieczenia zdrowotnego (wystawiana przez NFZ lub innego ubezpieczyciela), gwarantującą nam zwrot kosztów leczenia za granicą.

Pamiętajmy, że od 1 maja 2004 roku polskie ubezpieczenie OC chroni nas na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Jeśli wybieramy się własnym samochodem na narty do któregoś z tych państw nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zawarcie ubezpieczenia OC - zwraca uwagę Wojciech Rabiej z rankomat.pl. Generalnie, jeśli dużo podróżujemy poza granicami Polski powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszej polisie ubezpieczeniowej tak, aby chroniła nas także po przekroczeniu granicy. Ogromna ilość Towarzystw Ubezpieczeniowych na naszym rynku oferuje szeroki wybór jednak czytanie warunków umowy poszczególnych ubezpieczycieli jest żmudne. Możemy jednak skorzystać z porównywarki internetowej i oszczędzić tym samym czas i nerwy. Może okazać się, że osoba, która dotychczas nie miała ubezpieczenia obejmującego ochronę poza Polską, a potrzebuje go, znajdzie w porównywarce polisę z takim zakresem i to za niższą cenę - wyjaśnia Wojciech Rabiej z internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl.

Test auta obowiązkowy!

Zanim spakujemy zestaw dokumentów, na kilka(naście) dni przed planowanym wyjazdem powinniśmy upewnić się, że nasze auto jest w 100 procentach sprawne. Może się bowiem okazać, że potrzebujemy fachowej pomocy - zwłaszcza jeżeli w ostatnim czasie pokonywaliśmy tylko bardzo krótkie trasy lub gdy samochód stał w garażu. Musimy być pewni, że nie braknie nam płynu hamulcowego czy chłodniczego i czy nie grozi nam rozładowanie akumulatora.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Stacja Diagnostyczna S.C. A.R.S. Paluch
Miklesz 5, 98-270 Miklesz
tel. (043) 820-27-20

Zespół Szkół Mechanicznych - Warsztaty Szkolne
Śląska 5, 48-100 Głubczyce
tel. (077) 485-22-85

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli