2011-01-13

Motocykle Yamaha oraz Honda najczęściej wystawiane na sprzedaż w 2010 roku

W 2010 roku za pośrednictwem serwisu otoMoto.pl wystawiono na sprzedaż ponad 420 tysięcy motocykli, co daje 17-proc. wzrost liczby ofert w porównaniu do 2009 roku. - Tak dobry wynik to efekt zaskakująco szybkiego wzrostu krajowego rynku motocykli używanych - ocenia Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. - Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, z roku na rok ogłoszeń sprzedaży jednośladów będzie przybywać.

- Największe ożywienie na rynku obserwujemy każdego roku w marcu i kwietniu, czyli wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego - dodaje Marcin Świć. - W 2010 roku ogłoszenia z tych dwóch miesięcy stanowiły 18 proc. wszystkich ofert opublikowanych w serwisie. Wysoka podaż jednośladów utrzymuje się przez całą wiosnę oraz na początku lata, by od sierpnia wolno, ale systematycznie maleć.

Ze statystyk serwisu otoMoto.pl wynika, że w zeszłym roku najchętniej wystawiano na sprzedaż pojazdy japońskich producentów - Yamaha oraz Honda. Kolejne miejsca w rankingu popularności należały natomiast do Suzuki i Kawasaki, a zestawienie top 5 marek roku 2010 zamknęła Aprilia.

Największy wybór mieli fani motocykli sportowych. Najchętniej sprzedawane modele pochodziły z należącej do Hondy rodziny CBR. Co prawda dwa razy mniej popularne, ale wciąż często wystawiane na sprzedaż były jednoślady z serii Suzuki GSX-R. By stać się właścicielem motocykla tej klasy, na rynku wtórnym trzeba było zapłacić średnio 12-13 tysięcy zł. Kolejne pozycje w rankingu zajęły motocykle szosowe z serii Honda CB oraz BMW GS, wśród których znalazło się również wiele jednośladów typu funbike. Pojazdy tego rodzaju były w 2010 roku wystawiane na sprzedaż średnio za 9,5-10 tys. zł. Najtańsze z całej piątki okazały się cruisery Yamaha Virago, wyceniane średnio na nieco ponad 8 tys. zł. Średnia cena jednośladu wystawionego na sprzedaż w serwisie otoMoto.pl w 2010 roku wyniosła 8750 zł.

Najłatwiej dostępne w serwisie otoMoto.pl były pojazdy stosunkowo młode. Największą popularnością cieszyły się oferty motocykli 2- i 3-letnich, a kolejne miejsca zajęły maszyny wyprodukowane w latach 2004-2006. Największa część ofert pochodziła z Mazowsza - tego regionu Polski dotyczyło 12 proc. ogłoszeń z całego roku. Chętnie sprzedawali motocykle również użytkownicy z Wielkopolski i Śląska - po 9 proc. wszystkich ofert.

Dużą popularnością wśród sprzedawców cieszyły się maszyny z silnikami o pojemności 600 cm3 - serwis otoMoto.pl odnotował w zeszłym roku ponad 24 tysiące ogłoszeń dotyczących takich pojazdów. Niemal dwa razy częściej wystawiano na sprzedaż jednoślady wyposażone w silnik o pojemności do 50 cm3. Oferty sprzedaży takich maszyn stanowiły blisko jedną dziesiątą wszystkich ogłoszeń.

- Tak małe silniki charakterystyczne są między innymi dla skuterów oraz motorowerów - zauważa Marcin Świć. - Obserwujemy rosnące zainteresowanie tego typu pojazdami ze strony kupujących i w związku z tym zwiększoną ich podaż na rynku. Na przykład skutery wystawiane były w 2010 roku na sprzedaż niemal tak samo często jak motocykle sportowe. Niebagatelne znaczenie ma cena, a do tego poruszać się nimi mogą osoby, które skończyły 16 lat i posiadają jedynie kartę motorowerową.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska"
Senatorska 1, 46-320 Praszka
tel. (034) 359-10-16

"Auto-EL" Sp. z o.o.
Nowodworska 46, 82-300 Elbląg
tel. (055) 232-71-67

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli