2010-11-03

Ubezpieczenia: w Wielkiej Brytanii porównują i kupują przez Internet. A w Polsce?

Badanie przeprowadzone przez firmę doradczą Deloitte pokazało, że w ubiegłym roku 40% brytyjskich konsumentów nabyło polisę ubezpieczenia majątkowego wykorzystując do tego porównywarkę internetową. Według ekspertów w tym samym kierunku podąża rynek ubezpieczeń w Polsce.

Z raportu Deloitte wynika, że 32% Brytyjczyków jest obecnie bardziej skłonnych do korzystania z porównywarek cenowych niż 12 miesięcy wcześniej. Spośród badanych, którzy zakupili ubezpieczenie poprzez porównywarkę, najwięcej osób - 72% - ubezpieczyło w ten sposób samochód, a 34% - nieruchomość. Komentując wyniki badań Stephen Ross, partner z Działu Ubezpieczeń Deloitte w Wielkiej Brytanii, podkreślił, że porównywarki stają się dominującym kanałem sprzedaży w segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych i zaczynają zdobywać rynek ubezpieczeń mieszkaniowych i innych ubezpieczeń majątkowych.

Porównywarka internetowa to dla kierowcy możliwość szybkiego przeanalizowania opcji dostępnych na rynku - taki serwis zbiera w jednym miejscu oferty wielu ubezpieczycieli i za pomocą systemu analizuje je pod kątem potrzeb danej osoby. Udział porównywarek jako kanału dystrybucji ubezpieczeń rozwija się bardzo dynamicznie. Tylko w ciągu października niemal 3 tysiące kierowców kupiło ubezpieczenie swoich czterech kółek korzystając z porównywarki rankomat.pl - mówi Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl. Dostarczamy kierowcom obiektywne porównanie cen oraz zakresów ubezpieczeń i wiemy przy tym, że nawet dla 80% kierowców znajdziemy lepszą ofertę. W ciągu kilkunastu miesięcy naszej obecności na rynku zarejestrowało się u nas niemal 200 tys. użytkowników, w ciągu najbliższego roku liczbę tę chcemy podwoić - dodaje Wojciech Rabiej.

Czy zatem porównywarki internetowe staną się istotnym elementem polskiego rynku ubezpieczeń? To, że powoli zmierzamy w kierunku rynków zachodnich, takich właśnie jak Wielka Brytania, wynika z rosnącej świadomości konsumentów, użyteczności i wygody korzystania z porównywarek internetowych. Jeżeli ich popularność w Polsce wzrośnie, spowoduje to zmianę podejścia do procesu zakupu ubezpieczenia: kierowcy będą aktywnie poszukiwać lepszych ofert i częściej zmieniać ubezpieczycieli. Zwiększona przejrzystość cen spowoduje, że firmy ubezpieczeniowe będą zmuszone poszukiwać innych sposobów wyróżnienia swojej oferty na tle konkurencji. Badanie Deloitte pokazało istotność marki ubezpieczyciela: 58% badanych nie kupiłoby polisy nieznanej im firmy - mówi Marcin Sadek, dyrektor w dziale usług aktuarialnych i ubezpieczeniowych Deloitte Central Europe.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że tempo zmian rynku ubezpieczeniowego w Polsce może nie być tak szybkie, jak w Europie Zachodniej, co pokazał przykład ubezpieczeń typu direct. Udział tego kanału dystrybucji rośnie wolniej niż to miało miejsce w Wielkiej Brytanii - dodaje Radosław Bogucki, menedżer w zespole aktuarialnym Deloitte CE.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Gemius, firmę specjalizującą się w badaniu Internetu, aż 85% polskich konsumentów stwierdziło, że Internet jest dla nich najważniejszym źródłem informacji o produktach i usługach.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ELTOR Sp. z o.o.
Saska 25, 30-720 Kraków
tel. (012) 656-44-27

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o.
Jagiellońska 58, 85-097 Bydgoszcz
tel. (052) 322-90-57

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli