2010-10-05

Jesteś ubezpieczony? Sprawdź, czy znasz swoje prawa!

Umowa ubezpieczeniowa bazuje na specjalistycznych terminach. Jak je odczytać, aby wybrać najlepszą polisę, w drugiej części słownika ubezpieczeniowego wyjaśnia Maciej Stankiewicz, specjalista ds. sprzedaży w Mondial Assistance.

H jak hospitalizacja

Planując wyjazd, rzadko myślimy o tym, że wypoczynek może zostać przerwany pobytem w szpitalu. Zapalenie wyrostka robaczkowego lub złamanie nogi mogą jednak zdarzyć się niezależnie od ogólnego stanu zdrowia. Jeżeli zaplanujemy odpoczynek w Polsce, mamy zagwarantowaną opiekę medyczną wynikającą z opłacania składki zdrowotnej. Problem może pojawić się jednak, gdy urlop spędzamy zagranicą. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne. Aby jednak w trudnej sytuacji móc liczyć na fachową pomoc medyczną, należy dokonać właściwego wyboru przed rozpoczęciem podróży. Zbyt niskie limity na dane świadczenie lub brak właściwego ryzyka w polisie będą się wiązać z koniecznością partycypacji lub całościowego pokrycia powstałych kosztów leczenia. A te natomiast mogą być znaczne. Koszt wezwania karetki pogotowia waha się od równowartości 40 złotych do 2 tysięcy złotych . Gdy konieczne jest użycie śmigłowca, koszty organizacji pomocy mogą przekroczyć 20 000 zł, a przy długotrwałej hospitalizacji i leczeniu operacyjnym - 100 000 zł.

I jak infolinia

Infolinie to stały element większości usług pomocowych. Czym są? Narzędziem, dającym nieograniczony dostęp do informacji o każdej porze dnia i w każdym miejscu na świecie, a dzięki temu - spokój i poczucie bezpieczeństwa. Eksperci ze słuchawkami na uszach czekają na pytania całą dobę i są w stanie pomóc m.in. w takich dziedzinach jak problemy prawne czy kwestie istotne dla kobiet w ciąży i rodziców. Na rynku dostępne są również specjalistyczne infolinie stworzone z myślą o prowadzących własną firmę, właścicielach psów i kotów czy nawet takie poświecone pracom ogrodowym i remontowym. Stanowią doskonałą alternatywę dla Internetu. Gwarantują fachową i rzetelna odpowiedź zawsze na czas.

K jak koszt

Większość nieprzewidzianych zdarzeń zagranicą pociąga za sobą koszty. Choroba, wypadek, nieszczęśliwy zbieg okoliczności mogą mieć przykre konsekwencje w postaci pliku niezapłaconych rachunków. To właśnie z tego powodu niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia pomoc niezależnie od sytuacji i pokrycie kosztów z nią związanych. O tym, czy dana polisa turystyczna jest dobra przesądzają jej zakres i limity świadczeń, do jakich ubezpieczyciel pokrywa koszty. Odpowiednia powinna zawierać takie elementy jak: pokrycie kosztów leczenia i assistance do wysokości co najmniej 80.000 zł, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę minimum 10.000 zł, ubezpieczenie utraty lub uszkodzenia bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z minimalnym limitem 100.000 zł.

L jak likwidacja szkody

Proces od zgłoszenia zdarzenia ubezpieczeniowego, np. wypadku samochodowego czy choroby przy polisie turystycznej, do momentu wypłaty odszkodowania. Aby przyspieszyć cały proces i uczynić go bardziej przyjaznym firmy wprowadzają wstępną likwidację szkody. Sprawdza się ona zwłaszcza w szkodach komunikacyjnych. W Mondial Assistance wygląda następująco. Już w chwilę po wypadku możemy rozpocząć proces likwidowania szkody. Współpracujący z nami specjaliści z danej dziedziny na miejscu wypadku weryfikują przysługujące świadczenia ubezpieczeniowe i zbierają relacje osób, które uczestniczyły w zdarzeniu bądź były jego świadkiem. Następnie dzięki aplikacji on-line, umożliwiającej szybką i bezpieczną wymianę dokumentów oraz zdjęć wykonywanych na miejscu, następuje błyskawiczne przekazanie informacji ubezpieczycielowi. W ten sposób decyzja o wysokości odszkodowania może być podjęta niemal natychmiast.

N jak narty

Z roku na rok liczba interwencji w związku z wypadkami na stokach narciarskich zwiększa się. Każdego roku w szczycie sezonu narciarskiego tylko w 4 alpejskich krajach (Austria, Francja, Szwajcaria i Włochy) Mondial Assistance interweniuje ponad 3 tys. razy. Dlatego planując wypoczynek w górach, oprócz niezawodnego sprzętu narciarskiego, warto wyposażyć się w polisę turystyczną. W przypadku narciarzy, czyli osób szczególnie narażonych na urazy, kluczowy jest zwłaszcza wysoki limit kosztów leczenia. Zagranicą nie powinien być niższy niż 20.000 EUR. Taka kwota pozwala na pokrycie wszystkich opłat związanych z pobytem w szpitalu czy transportem medycznym. Ważnym elementem każdego ubezpieczenia jest opcja OC w życiu prywatnym chroniąca przed konsekwencjami wypadków, w których doszło do zranienia innej osoby. To właśnie na podstawie polisy OC ubezpieczyciel pokryje rachunki za uszkodzony sprzęt czy mienie należące do innych osób.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Diagnostyka Samochodowa AUTO-TEST s.c. Batkowski S., Tischner S.
Magazynowa 5, 33-340 Stary Sącz
tel. (018) 446-27-59

Firma Motoryzacyjna Bunda S.J.
Elbląska 36, 14-500 Braniewo
tel. (055) 243-26-44

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli