2010-10-01

Auto-pielęgnacja jesienią

Niestety lato się kończy, a wraz z nim bardzo korzystny okres nie tylko dla nas, ale także dla naszych samochodów. Czas, w którym nasze auto było zabezpieczone antykorozyjnie przez korzystne warunki pogodowe dobiega końca a wraz z nim przychodzi nowa pora - wilgotna i zimna.

Po zimie myliśmy nasze samochody, dokładnie skupiając się na zakamarkach takich jak: nadkola, wnęki, itp. Następnie czyściliśmy i woskowaliśmy karoserię, zwracając szczególną uwagę na potencjalne zalążki korozji. Kolejnym zaś etapem była wymiana opon, weryfikacja układu hamulcowego oraz zawieszenia. W końcu wymiana płynów i materiałów eksploatacyjnych na odpowiednie sezonowe oraz sprawdzenie poprawności działania klimatyzacji i ewentualna jej naprawa.

Czas niestety zamienić przeciwsłoneczny parasol na parasol przeciwdeszczowy, a buty z klapek "japonek" na nieco cięższe i bezpieczniejsze. Początek jesieni to barwne preludium do nadchodzącej zimy. Należy pamiętać o tym, iż nasz samochód wymaga przygotowań i zabezpieczenia w nim poszczególnych podzespołów, aby bezpiecznie wejść w ten okres.

Podwozie

Po lecie, szczególnie, gdy brodziliśmy gdzieś w błocie nad mazurskimi jeziorami lub oddawaliśmy się pięknu puszczy Białowiejskiej, należy umyć i odpowiednio zabezpieczyć podwozie, szczególnie wnęki kół oraz inne ciężko dostępne elementy. "Pamiętajmy, że ziemia to znakomity absorber wilgoci, a wilgoć to początek utleniania stali - co za tym idzie destrukcyjna korozja atakująca od wewnątrz" - twierdzi Dominik Kochański, ekspert z warsztatu samochodowego on-line Motointegrator.pl
Po umyciu podwozia warto by pomyśleć o poprawieniu powłoki zabezpieczającej elementy podwozia, a uszczerbki w tej powłoce uzupełnić. Najlepiej udać się z tą czynnością do warsztatu trudniącego się takimi zabiegami.

Karoseria

Dobrze przygotowana karoseria to karoseria dobrze umyta i porządnie wywoskowana. Elementy gumowe i plastikowe należy zabezpieczyć specjalnym silikonem, aby nie jaśniały (gdy są czarne) i nie pękały lub parciały. Warto dobrze umyć szyby i spryskać specjalnym produktem na bazie alkoholu metylowego by nie parowały podczas wilgotnych dni poprawiając tym samym nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Opony

Warto pamiętać, że jesień to okres w którym jest więcej deszczu niż słońca, a temperatura niska, często wieczorem chyląca się ku "00C". Późną jesienią a czasem nawet w październiku możemy zaobserwować pierwsze opady deszczu ze śniegiem. Warto więc pomyśleć o wcześniejszej zmianie opon na zimowe, mimo że prawdziwej zimy jeszcze nie ma. "Ubezpieczymy" tym samym siebie, a także zaoszczędzimy sobie nerwów i zbędnie straconego czasu na późniejsze oczekiwanie w długich kolejkach na wymianę opon przed serwisami wulkanizacyjnymi. Zaoszczędzimy także kilka złotówek gdyż usługi wulkanizacyjne w tym okresie są tańsze niż w tzw. sezonie.

Silnik, układ chłodzenia

Należy pamiętać o płynie chłodniczym, aby miał odpowiednią odporność na temperatury ujemne, a jego temperatura zamarzania nie była równa zeru. Taką weryfikację możemy przeprowadzić w warsztatach samochodowych mierząc gęstość specjalnym aerometrem. Jeśli zajdzie taka potrzeba płyn należy wymienić. Po płynie przechodzimy do oleju. Jeśli przebieg zrobiony podczas wakacji jest duży, a używaliśmy oleju dostosowanego do wyższych temperatur otoczenia, pamiętajmy o tym, aby użyć oleju o specyfikacji jesienno-zimowej, o mniejszej klasie lepkości. "Olej rzadszy, bowiem łatwiej się rozgrzewa zachowując w silniku odpowiedni bilans cieplny, co tym samym prowadzi do łatwiejszego rozruchu oraz mniejszego spalania paliwa" - wyjaśnia Adam Karpiński, ekspert z warsztatu samochodowego on-line Motointegrator.pl
Warto także przejrzeć filtry powietrza i przeciwpyłowy, a w razie potrzeby wymienić je na nowe. Latem narażone były one na zwiększone pylenia i większe zanieczyszenie.

Hamulce

Pamiętajmy o tym, że latem jeździmy szybciej i częściej hamujemy z większych prędkości, przegrzewając tym samym płyn hamulcowy. Nie zaszkodzi sprawdzić płynu hamulcowego w warsztacie odpowiednim przyrządem tzn. zbadać zawartość wody w płynie oraz jego ściśliwość. Woda w płynie hamulcowym w okresie jesienno-zimowym może znacząco zmniejszyć jego skuteczność. Należy także skontrolować poziom zużycia tarcz i klocków hamulcowych i w razie potrzeby wymienić je w warsztacie.

Zawieszenie

Wszelkie "stuki" w zawieszeniu należy zweryfikować i naprawić. Nadmierne luzy w układzie zawieszenia mogą skończyć się tragicznie na mokrej nawierzchni. "Szczególnie, gdy przez nadmierne luzy może się zmieniać geometria kół, co w konsekwencji jest bardzo niebezpieczne w momencie wpadnięcia w poślizg", dodaje Dominik Kochański, ekspert z warsztatu samochodowego on-line Motointegrator.pl

Akumulator

Należy sprawdzić pojemność rozruchową akumulatora poprzez zmierzenie gęstości elektrolitu aerometrem. Jeśli to nie jest możliwe, możemy dokonać tego za pomocą specjalnego woltomierza z bocznikiem. Tego typu czynność można wykonać w warsztacie samochodowym. W razie potrzeby akumulator należy doładować lub wymienić na nowy. Jest to bowiem lepsze rozwiązanie niżeli brak możliwości uruchomienia samochodu w sytuacji bardzo pilnej.

Oświetlenie

Należy pamiętać, że sprawne oświetlenie to nasze bezpieczeństwo nie tylko jesienią, zimą czy w nocy. Oświetlenie powinniśmy mieć sprawne zawsze. Okres jesienny i zimowy to czas kiedy szybciej zapada zmrok, występują lokalne zamglenia oraz szarówka. Pamiętajmy o tym, aby przejrzeć wszystkie światła samochodu, zwrócić uwagę szczególnie na te mało używane, światła przeciwmgłowe przednie i tylne.

Pamiętajmy, że dobrze przygotowany samochód to samochód nie tylko dobrze zabezpieczony antykorozyjnie, ale przede wszystkim auto gwarantujące nam, naszym bliskim i innym użytkownikom drogi maksimum bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "SYLKOM" Sylwester Adamczak
Nowotomyska 131, 62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (061) 444-74-38

Polski Związek Motorowy Okręgowy Zespół Działalności Gospodarczej Sp. z o.o. w Poznaniu
Cześnikowska 30, 60-330 Poznań
tel. (061) 867-44-29

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli