2009-07-24

Jak upewnić się, że podróż autokarem jest bezpieczna?

Jak upewnić się, że podróż autokarem na wycieczkę jest bezpieczna radzi RP Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur.

Rodzice troszczą się o swoje dzieci, dbają o ich bezpieczeństwo i czuwają nad tym, by były zdrowe i sprawne... gdy znajdują się w domu. Jak jednak rodzic może upewnić się o bezpieczeństwie swojego dziecka, gdy jego pociecha wyrusza na kolonie?

Oczywiście przez całą dobę nad dziećmi czuwają wykwalifikowani opiekunowie, ale nawet najlepszy pedagog nie zda się na nic, jeśli zdarzy się wypadek drogowy. Od lat policja wraz z Inspektoratem Transportu Drogowego prowadzą akcje informujące o bezpieczeństwie podczas podróży autokarem. Co więcej, nie poprzestają oni na uświadamianiu, ale także kontrolują pojazdy i kierowców ruszających w podróż, szczególnie z małymi dziećmi.

Jeśli więc rodzic zauważy, że zataczający się kierowca wsiada za kierownicę rozklekotanego autokaru nie musi stać bezradnie i mieć nadzieję, że nic złego się nie stanie. Może, a nawet powinien działać.

Na pytania odpowiada rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur:

    1. Na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę zanim jego dziecko wyruszy autokarem w podróż?

Przede wszystkim powinien zwrócić uwagę na rzeczy widoczne gołym okiem, czyli trzeźwość kierowcy i stan pojazdu - powinien spojrzeć, czy z autokaru nie wyciekają płyny eksploatacyjne, czy bieżnik nie jest zbyt wytarty. Dokładniejszą kontrolę mogą przeprowadzić już uprawnieni funkcjonariusze.

Należy także podkreślić, że rodzice, którzy planują wysłanie swojej pociechy na wakacje nie powinni kierować się wyjątkowo atrakcyjnymi cenami u przewoźników, ale głównie bezpieczeństwem.

    2. Jak jeszcze mogę upewnić się, że autokar, którym pojedzie moje dziecko jest bezpieczny?

Kilka dni przed rozpoczęciem wycieczki można poinformować policję lub Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego i podać miejsce i czas wyjazdu autokaru. Funkcjonariusze lub inspektorzy na żądanie przeprowadzą kontrolę pojazdu, jeszcze przed rozpoczęciem podróży.

Ze względu na dużą ilość zgłoszeń do Inspektorów w czasie wakacji, polecam rodzicom korzystać też z pomocy policji - policjantów jest więcej, co zwiększa szanse na zrealizowanie prośby rodzica w wybranym czasie.

W przypadku dużej ilości kontroli są także wyznaczane stałe punkty kontrolne. Kierowcy autokarów są proszeni przez samych rodziców o zatrzymanie się w takim punkcie kontrolnym lub zatrzymują się na żądanie funkcjonariuszy.

    3. Jaka jest podstawa prawna do przeprowadzenia takiej kontroli?

Zmartwiony rodzic nie musi szukać podstawy prawnej, by poprosić policjanta lub inspektora o dokonanie kontroli. Natomiast funkcjonariusze przeprowadzający taką kontrolę po prostu wykonują swoje obowiązki służbowe. Podczas kontroli sprawdzają, czy kierowca stosuje się do ustaleń zawartych w Ustawie o Transporcie Drogowym z dnia 6 września 2001 r.

    4. Jakie dokumenty powinien posiadać kierowca autokaru wycieczkowego?

Przede wszystkim prawo jazdy kategorii D, badania lekarskie i psychologiczne, a także tzw. wykresówki, by w razie kontroli móc wykazać zapis tarczy z tachografu z bieżącą datą oraz z ostatnich 28 dni.

Kierowca powinien także posiadać dowód rejestracyjny i ważne ubezpieczenie OC pojazdu, który prowadzi. Na żądanie funkcjonariusza powinien także okazać dodatkowe dokumenty wymagane przez Ustawę o Transporcie Drogowym (np. wypis licencji).

    5. Jak często zatrzymywane są niesprawne autokary wycieczkowe i jaki skutek przynoszą takie kontrole               drogowe?

Akcje kontrolne przeprowadzane regularnie przez Wojewódzkie Inspektoraty Transportu Drogowego i policję spowodowały nie tylko wzrost świadomości wśród użytkowników pojazdów, ale skutkują także coraz mniejszą liczbą niesprawnych autokarów wycieczkowych na naszych drogach. Szczególnie przewoźnicy przewożący dzieci i młodzież na wypoczynek wykazują się dobrym stanem technicznym pojazdów.

W ciągu pierwszych 3 tygodni wakacji na 1100 kontrolowanych autokarów zostało zatrzymanych tylko 50 tych pojazdów. Zaledwie 5 proc. autobusów wycieczkowych, poruszających się po naszych drogach, to pojazdy niesprawne. Czego, niestety, nie można powiedzieć o autobusach miejskich - w niektórych miastach niepomyślnie kontrolę przechodzi nawet powyżej 50 proc. tych pojazdów!

EGNeuman

Dodaj komentarz:
Treść:

e-mail/nick:


Komentarze:

Brak komentarzy


Polecane stacje:

FABEN Sp. z o.o.
Promyka 128, 05-800 Pruszków
tel. (022) 728-93-91

TRANS-REM-BUD Firma Transportowo-Handlowa Janusz Ibek
Traktorzystów 12, 42-439 Żarnowiec
tel. (032) 644-91-72

Ostatnio dodane:

OSKP Interhome Company LTD
Mazowiecka 6, 06-400 Ciechanów
tel. (023) 672-14-39

KONRYS Sp.j.
Zwycięstwa 8f, 15-703 Białystok
tel. (85) 651 33 99


 Villa Toscania Pszczew | ksiądz Marek Chrzanowski | Stacja diagnostyczna stacje diagnostyczne okręgowa stacja kontroli pojazdów stacje kontroli